Autor článku: Lubomír Bank (Predátor)
Od našeho partnera, internetového obchodu www.supshop.cz, jsem dostal možnost otestovat chrániče od Dainese. A vůbec na mně nešetřili. Celou sezónu budu testovat chránič hrudníku RHYOLITE 2, kolen Armoform Lite Ext a loktů Trail Skins 2. Dainese je celkem známá značka a pro letošní rok ji budou vozit například Kye A'Hern, Troy Brosman, Mark Wallace, Simon Pages a českej Luboš Bank!
Hrudní chránič DAINESE RHYOLITE 2
Dainese tvrdí, že je to výsledek rozsáhlého výzkumu pohybu lidského těla, který poskytne dokonalou ochranu horní části těla a maximum volného pohybu, při zachování skvělé prodyšnosti, pohodlí a ochrany. Fuj to byla dlouhá věta. Ochranu zajišťuje Crash Absorb (měkká paměťová pěna) na hrudníku a žebrech. Na páteři je atto ochrana zdvojená. Lokty a ramena Pro Armor (středně tvrdá guma v pavučinovém designu). Celé to pak drží pohromadě Jersey Hole vysoce prodyšný materiál a odolná síťovina.
Rukávy lze snadno pomocí zipu odejmout. Dodává se ve všech velikostech od XS až po XXL. Ja jsem zvolil L velikost místo klasického eMka kuli obvodu hrudníku. Rhyolite 2 nenabízí možnost dodatečné úpravy velikosti pomocí suchých zipů, přesek a podobných vymoženin. Je to trochu nešťastné řešení, ale na druhou stranu při správném výběru velikosti sedí na hrudníku perfektně.
Rhyolite 2 váží něco okolo 700g. Po krátké testovací jízdě můžu říct, že Rhyolite 2 nabízí volnost pohybu, prodyšnost a pohodlí, tak jak slibovali. Měl jsem pocit, že jezdím jen v termotriku. Co se týká absorbce nárazů, určitě nebude stejná, jak u plastových. Zatím jsem neměl možnost odzkoušet při pádu, ale uvidíme, jak moc to budu cítit.
Jediný co mi vadí, jsou rukávy. Nesedí podle mě tak, jak by měly. Možná to bude daň za zvolení větší velikosti. Loketní chránič sedí, ale ramenní je posazený dolů cca 2cm. Není tam, kde by měl být a to mě prostě sralo.

Kolenní chránič DAINESE Armoform Lite Ext
Vychází z osvědčeného Armoform Knee Guards, kde návlek vystřídaly tři gumové pásky se suchým zipem pro snadnější použití. Ochranu zajišťuje termoplastový polyethylenový plášť, který se ergonomicky přizpůsobuje oblastem, které jsou nejvíce citlivé na dopad. Ohebný kloub poskytuje ještě lepší ochranu při ohybu kolena- přesně kopíruje pohyby, přičemž podložka zůstává přesně na svém místě. Prodloužený chránič holeně pomocí paměťové pěny poskytuje ještě lepší ochranu a zabraňuje nepříjemným nárazům kamenů, které vám vyhazuje přední kolo.
Na výběr je ze čtyř velikostí „S – XL“, já si zvolil eMko. Na noze sedí parádně, gumové pásky nejsou krátké a ani dlouhé. Měl jsem možnost zkusit eLko a pásky byly tak dlouhý, že držely jen na půlce suchého zipu. Zkoušel jsem je jak pod kalhoty, tak i v kraťasech a chránič nikam nesjíždí, netočí se, prostě je tam kde má být. Při pokrčení kolene, téměř až do úplného dřepu už omezuje a pásky začnou pěkně táhnout.

Loketní chránič DAINESE Trail Skins 2
Je řešený pomocí klasického návleku a pomocí elastické pásky na horním a spodním okraji se dá přizpůsobit. Samozřejmostí jsou silikonové pásky na horním i spodním okraji. Loket je chráněný úplně stejně jako vesty RHYOLITE 2, pomocí Pro Armor, který je schopný při pokrčení loktu změnit svůj tvar a díky tomu téměř neomezuje v pohybu. Trail Skins 2 má nízký profil a bez problému by se měl vlézt pod každý dres.
Výběr je klasicky ze čtyř velikostí „S – XL“, opět jsem volil eMko. Na vzdory tomu že má chránič v horní a i v dolní části dva silikonové pásky lehce sjíždí. Testoval jsem je v bike parku Kouty nad Desnou a na svém místě vydržely dvě jízdy na černé. Při třetí jízdě už jsem cítil, že zlehka sjíždí dolů. Pocitově mi ničím nevadil a díky Pro Armor je chránič skvěle prodyšný.

Závěr
Vesta pro svoji skvělou prodyšnost, variabilitu pohybu a pohodlí, je skvělou volbou pro trail bikeri a enduristy. Osobně jsem ji zkoušel i při závodech ve sjezdu, ale neměl jsem dobrej pocit, když jsem věděl, že v cestě mezi špičatým kamenem a mnou je jen „kus jakýsiho molitanu“, ale pořád lepší než holý tělo. Kolení chránič jedním slovem prostě „Pecka“. Pohodlný, sedí na svým místě a nádherně se vleze pod kalhoty. Jediný co bych vytknul, jsou pásky. Člověk si musí dát pozor, ať suchý zip nalepí přesně. Není tadyprostor pro chyby. Poškrábání od suchýho zipu pod kolenem není nic hroznýho, ale je to nepříjemný a obtěžuje to. A jako poslední je loketní. Nej výhoda je jeho prodyšnost a to, že se dokáže přizpůsobit pokrčení loktu. A mínus má za mě, že prostě tu a tam sjede dolu, ale který ne že?