FATBIKE

Fatbike-trek

V únoru 2019 nás napadl nápad, si po dlouhé době sněhové, užít chvilky s řídítkama v ruce. Diňos komplet zorganizoval výlet na Kralický Sněžník. Tentokrát se však nešlo na skialpech nebo běžkách, ale šlapalo se na fetbajcích od TREKu!

Půjčili jsme si bajky, doladili menší servis a šlo se na věc. Po zmrzlé nebo urolbované cestě, zkrátka po pevným povrchu se dalo šlapat. Jakmile ale došlo k menšímu boření, šlapat po rovině nebo snad do kopce se nedalo.

V hod ti určitě přijdou pořádný návleky přes boty, který zabrání tomu, aby ti sníh napadal do bot. To když většinu cesty tlačíš bajk a boříš se až po kule do prašanu :) Pár z nás by mohlo vyprávět.

Každopádně záleží na vybrané trase. Tu jsme klasicky volili nejkratší cestou k cíli. Proto jsme místo šlapání tlačili, nebo spíš nesli kola přes svahy, který se přibližovaly lavinovým!

První zastávku na dotankování našich vaků, jsme dělali na chatě Návrší. Parádní papání, no a to pivíčko, jako křen! Jen zasyčelo a mazali jsme dál, směrem na Kraličák.

Navrsi

Počasí se nechtělo umoudřit, bílou tmu střídal jarní vánek, stoupání bylo nekonečný, nohý těžký.

Když to zkrátím, na Kraličák jsme nedošli :) Chybělo nám asi 2,5 km a před námi byly nejkrásnější části sjezdu namísto dalšího výšlapu. Jednohlasně jsme se shodli, že chceme sjezd, Kraličák příště. 

Padla krátká svačinka, pár vtípků a šlo se na věc. Sjezd na Fetu, čti na FATBIKU, byl boží! Urolbovaná cesta s menším náfukem prašanu ti v rychlostech okolo 50km/h udělala u srdíčka dobrou plesanici.

Na všechno, co jsme během výletu zažili se můžete kouknout v tomto videu!

No a fatbike samotnej je bobrej stroj, ale nekoupil bych si to :) Vzhledem k tomu, že rád rozrazím rutinu bajkování nějakým zimním sportem se v mým případě stane fatbike jen pravidelnou záležitostí, kterou si jednou, dvakrát ročně vychutnám s kámošema na vypůjčených kolech. Třeba z center Kolovny, jako tomu bylo v našem případě, v Hynčicích pod Sušinou.

DĚTSKÉ CHRÁNIČE DAINESE

Autor článku: Pepa a Adélka Kašíkovi

Jak se říká, líná huba, holý neštěstí! A proto když jsme s našim partnerem www.supshop.cz začali ladit testování chráničů pro XXL sjezdaře, jako je Predátor. Poptali jsme rovnou i testovačku těch dětských, červených, chráničů od DAINESE, ve kterých si tvoje ratolest připadá stejně, jako ve vestě nesmrtelnosti!

Je to tak! Po prvních jízdách v tomhle prodyšným brnění, jsem Adélku musel sakra krotit, aby to na tréninzích ZEVL kids tak nepouštěla.

Kdybych měl chrániče zhodnotit z mého pohledu rodiče, tak jsem při její jízdě mnohem klidnější. Bezpečněji než v páteřáku se necítí jen Adélka, ale i já. Ježdění mezi stromy není sranda, kort u bezhlavého dítěte. Cena je sice vyšší, kdy za tenhle komplet vesta plus kolena vyplázneš 5 tyček. Na druhou stranu máš rostoucí komplet, který dítku pár sezón vydrží, pak ho zdědí mladší ségra nebo brácha a udělá tak spoustu parády.

Adélka chrániče po pár svezeních na lokálních trailech a na ZEVL line v Areálu Kareš hodnotí asi takto:

"Čau lidi. Chrániče se mi dobře oblíkají, padla mi i velikost podle tabulky. Jen jsme museli přestřihnout pásku pro zvětšení obvodu okolo hrudníku. Nějak mi teď začíná růst :) Jsou pohodlný, ani o nich nevím, ale cítím se v nich dost bezpečně. Když v nich třeba tlačím kolo do kopce, tak se trochu potím, ale táta říkal, že to není tak hrozný, pokud mi pot nestíká až do bot :) Červená barva byla supr do doby, dokud mi rodičové nezačali říkat karkulka! Dres od trojlíčka to jistí! Chrániče mám od www.supshop.cz do konce sezóny, takže díky, budu testovat a pak zas něco nafotím a nakecám tátovi :D ČUS!"

Kares_bike_2018-4584_40966361365_o

Dainese SCARABEO SAFETY JACKET 

Je certifikovaná ochranná vesta pro mládež. Navržená a vyvinutá přímo na těla dětí se stejnými technologiemi, jako DAINESE výrobky pro dospělé. Vesta je vybavená Pro-Armor loketními a ramenními výztuhami spolu s výjimečně ergonomickým Flex Lite chráničem zad a hrudníku. Díky systému Dainese RIBBO lze vestu snadno přestřihnutím nebo sešitím pásky přizpůsobit růstu dítěte. Více o tom, jak vesta funguje napíšeme na konci sezóny

Kares_bike_2018-4650_41147688454_o   Kares_bike_2018-4669_26996605987_o

Dainese SCARABEO KNEE GUARDS

Jsou extrémně lehké a flexibilní chrániče kolen. Výztuhy Pro Armor jsou opět speciálně navrženy tak, aby vyhovovaly dětským končetinám a stále splňovaly přísné normy pro chrániče dospělých klacků. Mají pro Dainese specifický nastavitelný elastický pás se silikonový proužkem, který je umístěný na vnitřní straně proti sklouznutí chráničů z nohy. Víc o kvalitě, bezpečnosti a spokojenosti napíšeme na konci sezóny.

Kares_bike_2018-4702_26996591217_o   Kares_bike_2018-4711_40966315265_o

Kares_bike_2018-4675_41147668434_o   Kares_bike_2018-4693_26996492217_o

Kares_bike_2018-4700_27996090108_o

CHRÁNIČE DAINESE

Autor článku: Lubomír Bank (Predátor)

Od našeho partnera, internetového obchodu www.supshop.cz, jsem dostal možnost otestovat chrániče od Dainese. A vůbec na mně nešetřili. Celou sezónu budu testovat chránič hrudníku RHYOLITE 2, kolen Armoform Lite Ext a loktů Trail Skins 2. Dainese je celkem známá značka a pro letošní rok ji budou vozit například Kye A'Hern, Troy Brosman, Mark Wallace, Simon Pages a českej Luboš Bank! 

Hrudní chránič DAINESE RHYOLITE 2

Dainese tvrdí, že je to výsledek rozsáhlého výzkumu pohybu lidského těla, který poskytne dokonalou ochranu horní části těla a maximum volného pohybu, při zachování skvělé prodyšnosti, pohodlí a ochrany. Fuj to byla dlouhá věta. Ochranu zajišťuje Crash Absorb (měkká paměťová pěna) na hrudníku a žebrech. Na páteři je atto ochrana zdvojená. Lokty a ramena Pro Armor (středně tvrdá guma v pavučinovém designu). Celé to pak drží pohromadě Jersey Hole vysoce prodyšný materiál a odolná síťovina.

Rukávy lze snadno pomocí zipu odejmout. Dodává se ve všech velikostech od XS až po XXL. Ja jsem zvolil L velikost místo klasického eMka kuli obvodu hrudníku. Rhyolite 2 nenabízí možnost dodatečné úpravy velikosti pomocí suchých zipů, přesek a podobných vymoženin. Je to trochu nešťastné řešení, ale na druhou stranu při správném výběru velikosti sedí na hrudníku perfektně.

Rhyolite 2 váží něco okolo 700g. Po krátké testovací jízdě můžu říct, že Rhyolite 2 nabízí volnost pohybu, prodyšnost a pohodlí, tak jak slibovali. Měl jsem pocit, že jezdím jen v termotriku. Co se týká absorbce nárazů, určitě nebude stejná, jak u plastových. Zatím jsem neměl možnost odzkoušet při pádu, ale uvidíme, jak moc to budu cítit.

Jediný co mi vadí, jsou rukávy. Nesedí podle mě tak, jak by měly. Možná to bude daň za zvolení větší velikosti. Loketní chránič sedí, ale ramenní je posazený dolů cca 2cm. Není tam, kde by měl být a to mě prostě sralo.

Lubos_vesta_1   Lubos_vesta_2

Kolenní chránič DAINESE Armoform Lite Ext

Vychází z osvědčeného Armoform Knee Guards, kde návlek vystřídaly tři gumové pásky se suchým zipem pro snadnější použití. Ochranu zajišťuje termoplastový polyethylenový plášť, který se ergonomicky přizpůsobuje oblastem, které jsou nejvíce citlivé na dopad. Ohebný kloub poskytuje ještě lepší ochranu při ohybu kolena- přesně kopíruje pohyby, přičemž podložka zůstává přesně na svém místě. Prodloužený chránič holeně pomocí paměťové pěny poskytuje ještě lepší ochranu a zabraňuje nepříjemným nárazům kamenů, které vám vyhazuje přední kolo.

Na výběr je ze čtyř velikostí „S – XL“, já si zvolil eMko. Na noze sedí parádně, gumové pásky nejsou krátké a ani dlouhé. Měl jsem možnost zkusit eLko a pásky byly tak dlouhý, že držely jen na půlce suchého zipu. Zkoušel jsem je jak pod kalhoty, tak i v kraťasech a chránič nikam nesjíždí, netočí se, prostě je tam kde má být. Při pokrčení kolene, téměř až do úplného dřepu už omezuje a pásky začnou pěkně táhnout.

Lubos_kolena_1   Lubos_kolena_2

Loketní chránič DAINESE Trail Skins 2

Je řešený pomocí klasického návleku a pomocí elastické pásky na horním a spodním okraji se dá přizpůsobit. Samozřejmostí jsou silikonové pásky na horním i spodním okraji. Loket je chráněný úplně stejně jako vesty RHYOLITE 2, pomocí Pro Armor, který je schopný při pokrčení loktu změnit svůj tvar a díky tomu téměř neomezuje v pohybu. Trail Skins 2 má nízký profil a bez problému by se měl vlézt pod každý dres.

Výběr je klasicky ze čtyř velikostí „S – XL“, opět jsem volil eMko. Na vzdory tomu že má chránič v horní a i v dolní části dva silikonové pásky lehce sjíždí. Testoval jsem je v bike parku Kouty nad Desnou a na svém místě vydržely dvě jízdy na černé. Při třetí jízdě už jsem cítil, že zlehka sjíždí dolů. Pocitově mi ničím nevadil a díky Pro Armor je chránič skvěle prodyšný.

Lubos_lokty_1   Lubos_lokty_2

Závěr

Vesta pro svoji skvělou prodyšnost, variabilitu pohybu a pohodlí, je skvělou volbou pro trail bikeri a enduristy. Osobně jsem ji zkoušel i při závodech ve sjezdu, ale neměl jsem dobrej pocit, když jsem věděl, že v cestě mezi špičatým kamenem a mnou je jen „kus jakýsiho molitanu“, ale pořád lepší než holý tělo. Kolení chránič jedním slovem prostě „Pecka“. Pohodlný, sedí na svým místě a nádherně se vleze pod kalhoty. Jediný co bych vytknul, jsou pásky. Člověk si musí dát pozor, ať suchý zip nalepí přesně. Není tadyprostor pro chyby. Poškrábání od suchýho zipu pod kolenem není nic hroznýho, ale je to nepříjemný a obtěžuje to. A jako poslední je loketní. Nej výhoda je jeho prodyšnost a to, že se dokáže přizpůsobit pokrčení loktu. A mínus má za mě, že prostě tu a tam sjede dolu, ale který ne že?

SPECIALIZED RIPROCK 24

Test_riprock

„Pamatujete si na dobu, kdy ježdění na kole byla jen a jen zábava? My si to pamatujeme. Koneckonců jsme jen velké děti, a proto vyrobit dokonalé dětské kolo byla spíš zábava, než práce. Při tvorbě zcela nového Riprocku jsme usilovali o vytvoření kola, nad kterým bychom v dětství sami slintali. S ultraširokými plášti, jemným odpružením, odolným rámem, pohodlnou a sebejistou geometrií a s kotoučovými brzdami si troufáme říct, že Riprock je tu pro jakoukoli zábavu, kamkoli s ním pojedete.“

Tak přesně takhle zní marketingový tahák Specialized, který mě navnadil na nového Riprocka. V tomto článku se dozvíte, zdali je to pravda či obchodní kec!

GEAR & BEER SPECIALIZED RIPROCK

GearbeerriprockPodívejte se, jak jsme si s Adélkou užili natáčení Gear & Beer a vůbec první testování skvělýho Riprocka!